خانه » سایر موضوعات » ویدئو پروژکتور و انواع آن و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

ویدئو پروژکتور و انواع آن و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

در این قسمت میخواهیم انواع ویدئو پروژکتور و هر آنچه باید در مورد آن ها بدانید به شما توضیح بدهیم

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور و تفاوت آنها با یکدیگر

اول بگذارید توضیح کوتاهی در مورد ویدئو پروژکتور بدهیم که ویدئو پروژکتور چیست ؟

ویدئو پروژکتور را می‎توان یک دوربین معکوس درنظرگرفت، یعنی به جای دریافت نور‌‌، نور را از لنز بیرون می‌فرستد. در این راهنمای خرید، ما درباره‌ی ویدئو پروژکتور صحبت خواهیم کرد که چه ویدئو پروژکتوری با چه نوع لامپی , با چه لومنسی , با چه کنتراستی و… خریداری کنیم.

دسته بندی‎های مختلفی برای ویدئو پروژکتورها وجود دارد. در اینجا ما دسته بندی هایی که مهم تر و کارآمدتر هستند  را معرفی میکنیم.

انواع ویدئو پروژکتور از نظر نوع مصرف:

ویدئو پروژکتور ها از نظر نوع استفاده به سه نوع تقسیم میشوند :

  • ویدئو پروژکتور جیبی که پیکو نیز نامیده می‎شود

  • ویدئو پروژکتور خانگی

  • ویدئو پروژکتور چند‎رسانه‌ای

که در ادامه مطلب به توضیح بیشتر این سه نوع میپردازیم .

ویدئو پروژکتور جیبی :

این پروژکتورها همچنان تکنولوژی جدیدی به حساب می آیند و در حال تکامل هستند. این نوع پروژکتورها می توانند مورد نیاز افراد بسیاری باشند. به راحتی قابل حمل هستند و معمولا می توان آنها را روی سه پایه های عکاسی رو میزی نصب کرد. شدت روشنائی آنها معمولا بین ۲۰ تا ۱۰۰۰ LUMENS است. LUMENS واحد شدت روشنائی یا Brightness تصویر است. که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

این پروژکتورها معمولا مجهز به لنز با قابلیت زوم اپتیکی نیستند و بنابراین برای ایجاد تصویر با سایزهای مختلف باید دستگاه جابجا کرد. اگر حجم و وزن کم پروژکتور برایتان مهم است این پروژکتورها می توانند انتخاب شما باشند.

در زیر یک نوع ویدئو پروژکتور خانگی برای شما آماده کرده ایم به اسم ویدئو پروژکتور جیبی miroir که میتوانید از گجت سنتر خریداری نمایید.

ویدئو پروژکتور خانگی :

 پروژکتورهای خانگی معمولا دارای شدت روشنائی ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰  LUMENS هستند و دارای رنج زوم اپتیکال قوی می باشند. این پروژکتورها معمولا برای استفاده در اتاق نشیمن و یا اتاقی برای نمایش فیلم نصب می شوند. در این چنین مکان هائی کنترل نور محیطی معمولا قابل کنترل است و می توان نور محیط را بسیار کم کرد. یکی از ویژگی های اساسی این پروژکتورها نسبت کنتراست بسیار بالای چنین پروژکتورهائی است. هر چه نسبت کنتراست بالاتر باشد تصویر بهتر به نظر می آید و اختلاف تاریکی و روشنائی بیشتر است. معمولا چنین پروژکتورهائی دارای نسبت کنتراست ۵۰۰۰ به ۱ و یا بهتر می باشند.

تلویزیون ها معمولا تا سایز ۵۵ اینچ قیمت معقولی دارند ولی اگر مایلید تصویر بزرگ تری داشته باشید و حس سینما را در خانه تجربه کنید می توانید به سراغ این پروژکتورها بروید.

سیستم خنک کنندگی این پروژکتورها معمولا بسیار کم صدا هستند تا در حین تماشای فیلم ایجاد مشکل ننمایند.

این پروژکتورها در حال حاضر دارای رزولوشن یا کیفیت تصویر FHD و یا ۴K هستند که البته نوع ۴K بسیار گران قیمت است.

در زیر یک نوع ویدئو پروژکتور خانگی برای شما آماده کرده ایم به اسم ویدئو پروژکتور KAYSN که میتوانید از گجت سنتر خریداری نمایید.

ویدئو پروژکتور چند‎رسانه‌ای :

ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای بزرگترین دسته‌ی ویدئو پروژکتورها هستند. ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای همه کاره‎اند و برای همه چیز، از ارائه پاورپوینت‎های سخنرانی تا نمایش کلیپ‎های ویدیویی و نمایش اسلاید در مجالس عروسی استفاده می‎شوند. این ویدئو پروژکتورها معمولا قابل حمل در نظر گرفته می شوند؛ در وزنی کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم برای مدل‎های فوق العاده باریک به بالاتر وجود دارند و روشنایی آن‎ها در محدوده ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن یا بیشتر است

همانطور که در بالا گفته شد ویدئو پرووژکتور ها به سه دسته تقسیم شدند که هر کدام آنها دارای چند تکنولوژی لامپ می باشند .

اول ما باید با در نظر گرفتن محیط مورد استفاده ویدئوپروژکتور خود یکی از سه مدل بالا را انتخاب کنید پس از انتخاب باید تکنولوژی نوع لامپ ویدئوپروژکتور را انتخاب نمایید.

در ادامه به توضیح کامل انواع تکنولوژی ویدئوپروژکتور میپردازیم .

انواع ویدئو پروژکتور از نظرتکنولوژی نوع لامپ :

  • DLP

  • LED

  • LCD

ویدئوپروژکتور های LED :

پروژکتورهای LED با نور تعریف می شوند. در این فناوری جدید لامپ‌ها کنار گذاشته شده و به جای آن از لیزر و ال ای دی استفاده می شود. بنابراینLED ها در این نوع پروژکتور دارای عمر بسیار طولانی تر از لامپ های پروژکتور های مرسوم می باشند. عمر ال ای دی از ۱۰۰۰۰ تا۵۰۰۰۰ ساعت می رسد که در مقایسه با ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ساعت مدلهای دارای لامپ ،رقم بالایی محسوب می شود. در ضمن ازین نوع پروژکتور در مصارف تجاری و هم خانگی استفاده می شود.

همانطور که قبلا گفته شد، پروژکتورهای LED با نور تعریف می‎شوند. به این ترتیب منبع نور LED بدون نیاز به تعویض تا آخر عمر پروژکتور کارایی دارند و این مزیت بزرگی است، زیرا تعویض لامپ سنتی می‎تواند هزینه عمده‎ای در تعمیر و نگهداری پروژکتور به حساب آید. هیچ زمانی برای گرم یا سرد کردن دستگاه مورد نیاز نیست زیرا LED‎ها نسبت به منابع نوری سنتی بسیار کارآمد تر می‎باشند و همچنین بسیار کم‎صداتر هستند و این عوامل باعث کاهش هزینه تعمیر و نگهداری می‎گردند. نکته جالب این است که حتی اگر ۴۰ ساعت میانگین استفاده از این دستگاه را در هفته در نظر بگیریم ، میانگین کارکرد ال ای دی می تواند به رقم چشمگیر ۲۵ سال برسد که طولانی‎تر از عمر مورد انتظار خود دستگاه است.

• از نکات مثبتی که در نسل جدید ویدیو پروژکتورها می‌توان مشاهده کرد، از دست ندادن کیفیت رنگ‌ها و درخشندگی آن‌هاست چرا که در ویدیو پروژکتورهای لامپی، بعد از مدتی دستگاه کیفیت رنگ‌ها و درخشندگی خود را از دست می‌دهد؛ موضوعی که در فناوری لیزر و ال ای دی حل شده است.
• علاوه بر بالا بردن کارایی دستگاه، لامپ‌های جیوه‌ای که برای سلامتی کاربر و محیط زیست خطرآفرین هستند و دمای دستگاه را بالا می‌برند، کنار گذاشته شده و دیگر نیازی به تعویض این لامپ‌ها که حاوی مواد مضری برای سلامت پوست و تنفس هستند، نخواهد بود.
• از دیگر مشکلات ویدیو پروژکتورهای لامپی میزان مصرف بالای انرژی آنهاست. با توجه به استفاده از لیزر و ال ای دی مصرف برق کاهش پیدا می‌کند.
• یک از مزایای مدلهای لیزری این است که تنها پنج الی هشت ثانیه از زمان صرف روشن یا خاموش کردن دستگاه خواهد شد که زمان بسیار کوتاه و مناسبی محسوب می‌شود.
• به نظر می‌رسد که این تکنولوژی جدید می‌تواند برای سالن‌های کوچک و متوسط کنفرانس گزینه مناسبی باشد اما متاسفانه نمی‌توان از این سیستم در سالن‌های بزرگ استفاده کرد و البته نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که اگرچه تکنولوژی لیزر و ال ای دی نسبت به لامپ‌های جیوه‌ای برتری دارند، اما قیمت‌ آن‌ها کمی گران‌تر از نسل لامپی ویدیو پروژکتور‌ها است.
در مجموع انتظار می‎رود که با پیشرفت در تکنولوژی LED، این فن‎آوری محبوبیت و استفاده گسترده‎تری در بازار برای آن پیش بینی شود. انتظار می رود که، در دنیای تجارت/ آموزش، LED بر لامپ های معمولی غالب شود. علاوه بر این، پروژکتور سینمای خانگی ال ای دی به زودی باید در قیمت های پایین تری در بازار عرضه شوند.

ویدئوپروژکتور های DLP :

تکنولوژی (Digital Light Processing (DLP به معنی پرداژش دیجیتالی نور است و برای اولین بار از دهه ۱۹۸۰ وارد بازار شد. تکنولوژی DLP با استفاده از انحراف آینه‎های میکروسکوپی دیجیتالی کار می‎کند و DMD به معنی دستگاه میکرو آینه‎ای دیجیتالی می‎باشد. (digital micromirror device)

DMD به عنوان یک کلید نوری عمل می‎کند. DMD از حدود ۳/۱ میلیون آینه میکروسکوپی تشکیل شده است که هر یک به تنهایی تا ۵۰۰۰ بار در ثانیه می‎توانند به جلو و عقب حرکت داده شوند ( خاموش و روشن ). فرکانس بسیار بالایی که توسط چشم انسان قابل رویت نمی‎باشد. رنگها توسط چرخه رنگی که متشکل از سه رنگ اصلی ( قرمز- سبز- آبی ) است ایجاد می‎گردند و بدینوسیله با بهره گیری از پردازش دیجیتالی، تصاویری با کیفیت بسیار بالا حاصل می‎گردد. در حالی که تراشه‎ها‎ی آن می‎توانند ۱۶٫۷ میلیون رنگ ایجاد کنند، یک پروژکتور DLP با ساختار سه تراشه می‎تواند ۳۵ تریلیون رنگ ایجاد کند. پس از آنکه رنگ به DMD می‎رسد، تصویر از طریق لنز و سپس بر روی صفحه نمایش داده می شود.

پروژکتور DLP نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به پروژکتور های LCD دارند. زیرا به فیلتر  نیاز ندارند و تراشه مهر و موم شده‎ای دارند،به طوری که گرد و غبار نمی تواند بر روی تراشه بنشیند و باعث لکه شدن تصویر گردد. پروژکتورهای دی ال پی، به طور موثری نسبت به محو شدن رنگ در امان هستند. با این حال، پروژکتور DLP با چرخه‎های رنگ آهسته‎تر ممکن است باعث رنگین‎کمان شدن تصویر شوند.

علاوه بر این، در حالی که تراشه مهر و موم شده است، اما دیگر قطعات اینطور نیستند. بنابراین گرد و غبار می‎تواند بر روی چرخه ی رنگ بنشیند و و بر کیفیت تصویر تاثیر بگذارد. نقطه ضعف دیگر ممکن است مربوط به محدوده دید ضعیف باشد. بیشتر پروژکتورهای DLP زوم و یا عملکرد تغییر لنز ندارند که بدین معنی است که برای محیط های کوچک مناسب هستند. چون در DLP پیکسل‎ها به هم نزدیکتر هستند، پدیده “Chicken wire” یا “Screen Door” کم‎تر به چشم می‎خورد. این مساله در اطلاعات تغییری حاصل نمی‎کند و تنها تصاویر ویدئویی صاف تری ارائه می‌دهد.  لازم به ذکر است که  نسبت کنتراست (Contrast) در دستگاههای DLP به مراتب بالاتر است.

به دلیل اینکه پروژکتورهای DLP از اجزای کمتری تشکیل شده اند، در حجم کمتری می‎توانند ساخته شوند تا حمل آنها راحت تر باشد.برخی ادعا دارند که طول عمر پروژکتورهای DLP از پروژکتورهای LCD بیشتر است. اگر می‎خواهید از پروژکتور بعنوان سینمای خانگی استفاده کنید و نیز قابلیت حمل آسان آن مد‎نظر شماست.

ویدئوپروژکتور های LCD :

از سال ۱۹۸۰ به بعد اکثر دیتا پروژکتورها با استفاده از تکنیک LCD تولید شده اند. همانطور که می‎دانید LCD به معنی نمایشگر کریستال مایع (liquid crystal displays) است. با این تکنیک، نمایش جداگانه‎ای از هر یک از نقاط تصویر بر صفحه نمایش امکان پذیر می‎شود. این نقاط به صورت دلخواه قابل تغییرند تا تصویر شفاف و واضحی ایجاد گردد. همچنین، پروژکتورهای LCD نورسفید را با استفاده از سه آینه که (dichroic mirrors) نامیده می شوند به رنگهای اصلی (قرمز- سبز- آبی) تفکیک کرده و سپس با هدایت آن به نمایشگر های LCD مجددا با هم ترکیب می نماید. وقتی که نور از طریق پنل LCD ارسال می شود، تک پیکسل ها برای دادن اجازه ی عبور نور یا مسدود کردن آن باز یا بسته می شوند. سپس رنگ های مجزا به کمک یک منشور دیگر یکی شده و به روی صفحه‎ی نمایش ارسال می‎شوند و تصویر واحدی با بیش از ۱۶٫۷ میلیون رنگ ایجاد می کنند ، که از طریق لنز عبور کرده و روی صفحه نمایش پخش می شوند.

با این‎حال، این پروژکتورها هنوز هم به تعمیر و نگهداری نیاز دارند؛ به عنوان مثال پیکسل می‎سوزانند و ذرات گرد و غبار می توانند در کیفیت تصویر اختلال ایجاد کنند. به عبارت دیگر ، پروژکتورهای ال سی دی مانند پروژکتورهای DLP دارای هیچ قطعه متحرکی نیستند و عموما ارزان‎تر از پروژکتورهای دی ال پی هستند. همچنین در اتاق های بزرگتر وقتی که فاصله پروجکشن بیشتری لازم است، می‎توان از طریق زوم و تغییر لنز این تنظیمات را انجام داد.
LCD‎‌ها نور بیشتری نسبت به DLP‎ها دارند؛ یعنی با وجود داشتن لامپ یکسان، تصویر روشن‎تری تولید می کنند. غلظت رنگ بالا و تصویر جذاب‎تری دارند. اگر یک LCD هزار لومنی را در کنار یک DLP هزار و دویست لومنی قرار دهید و تصویری رنگی را در هر دو پروژکتور نمایش دهید، بیننده LCD را انتخاب خواهد کرد.

در آخر نکات دیگری باقی میماند که پس از انتخاب تکنولوژی و نوع مصرف باید از جنبه های زیر نیز مود برسی قرار گیرد :

  • به چه ورودی و خروجی هایی برای ویدئو پروژکتور نیاز دارم؟

  • آیا من می توانم به بلندگوهای داخلی ویدئو پروژکتور تکیه کنم؟

  • چه وزنی برای چه نوع مصرفی ایده آل است؟

که بطور کلی میتوان بیان کرد :

در پورت ها باید پورت های  VGA , HDMI , USB , AV و SD را در نظر بگیریم و باتوجه به نیاز خود ویدئو پروژکتور مناسب را انتخاب نماییم .

همچنین بلندگوها در ویدوئو پروژکتورها تقریبا توانسته نیازها را برقرار کند اما اگر شما به صدایی با کیفیت بالا نیاز دارید میتوانید از طریق پورت  HDMI و یا AV ویدئوپروژکتور خود را به بلندگوهای جانبی نیز متصل نمایید.

از طرفی اگر شما دائما در حال سفر هستید؛ در پی یک پروژکتور سبک و قابل حمل باشید -عموما کمتر از ۲٫۲۶ کیلوگرم – پروژکتوری که رزولوشن و روشنایی موردنیازتان را تامین می‎کند. اگر شما گهگاهی به سفر می‎روید و عملکرد در ازای داشتن وزن بیشتر مدنظرتان هست، به دنبال پروژکتورهایی که وزنشان۳٫۱۷ تا۴٫۵۳ کیلوگرم است باشید.

خبرهای بیشتر

ياقوت كبود آيفون 6

یاقوت کبود آیفون ۶

اولین ویدیو، صفحه نمایش آیفون را با جنس یاقوت کبود نشان می‌دهد. یاقوت کبود از …

یک نظر

  1. سلام عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *