گجت چیست ؟

این روزها با جستجو در سایت های فناوری، مجلات و روزنامه ها، واژه گجت حتماً بارها به چشمتان خورده است و ممکن است از خود پرسیده باشید که واقعا معنی گجت چیست؟ و شاید سریعاً یاد کارتون محبوب کارگاه گجت افتاده اید. اما به راستی منظور از گجت چیست و این واژه از کجا سر از زندگی امروز ما درآورده است؟

در خصوص تاریخچه پیدایش واژه گجت داستان های زیادی وجود دارد. برخی ریشه این واژه را به کلمه فرانسوی “gâchette” به معنای قطعه ای از ماشین و ماشه نسبت می دهند و برخی آن را اختراع شرکت Gaget که سازنده مجسمه آزادی است و مدلهای کوچکی از این مجسمه را روانه باز کرد، میدانند.

گفته میشود که دریانوردان قرن نوزدهم میلادی هرچیزی که اسمش را فراموش می کردند، گجت صدا می-زدند. بنابراین آنها هم جز اولین کسانی بودند که این واژه را بکار میبردند. واژه ای شبیه به ماسماسک در فارسی خودمان!!
بعد از گذشت سالها این واژه بسیار محبوب شد و مردم به صورت بی رویه از آن استفاده کردند و به هرچیز بی اسمی گجت گفتند. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که نیروی هوایی انگلستان در جنگ جهانی اول به اختراعات، گجت می گفت و از این به بعد معنا و مفهوم جدیدی برای این واژه شکل گرفت.
امروزه به وسایل و تجهیزات مکانیکی و غالباً الکترونیکی که برای انجام کارهای خاصی اختراع شده اند، گجت گفته می شود. به عبارت دیگر گجت ها در زمان اختراع خود نسبت به ابزارهای تکنولوژیک دیگر کمی غیرعادی تر بوده و نبوغ خاصی در طراحی آن ها بکار رفته است. گجت ها در دنیای امروزی بسیار پر کاربرد و مفید هستند. معادل کلمه گجت در زبان فارسی ابزارک است. تلفظ درست کلمه Gadget به صورت Gaje است. به اینصورت که D و T خوانده نمی شوند.

گجت چیست ؟

به اطراف خود با دقت نگاه کنید. از لپ تاپ، تب لت، گوشی موبایل و یا اسپیکری که روی میز کارتان قرار دارد،گرفته تا چاقوهای چندکاره، هرکدام یک گجت هستند. گجت ها روز به روز بیشتر در زندگی ما جا باز می کنند به طوریکه رفته رفته زندگی بدون آن ها سخت و غیرممکن خواهد شد.
گجت ها از این لحاظ در دنیای اخبار فناوری مورد توجه هستند چون در طراحی آن ها فناوری نو و نبوغ خاصی به کار رفته است. به این دلیل است که همیشه در اخبار تکنولوژی واژه گجت، بارها به چشم می-خورد.
اگر در جستجوی واژه گجت بوده اید حتما واژه گیزمو نیز برایتان آشناست. گیزمو هم همان گجت است. گجت های مکانیکی که معمولاً قسمت های متحرک دارند را گیزمو (gizmo) می نامند. ولی در دیکشنری کلمه گیزمو و گجت معادل هم هستند.
با پیشرفت تکنولوژی و اختراع اینترنت، گجت های اینترنتی نیز کاربرد وسیعی پیدا کردند. به نرم افزارهایی که در برنامه ویندوز و یا صفحات وب قرار می گیرند و برای نمایش آنلاین آب و هوا، دیکشنری آنلان، مدیریت سایت و … قرار دارند نیز گجت گفته می شود.
بنابراین واژه گجت بسیاری از ابزارهای کاربردی دنیای ما را دربر می گیرد. ما در گجت سنتر با شما همراه هستیم تا شما را با گجت های روز و مزایا و کاربردهای آن ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری